راهنمای اجرای گام سوم اصلاح نظام کارمزد و میزان کارمزد پذیرندگان

 

بانک مرکزی در راستای کارآمدتر شدن شبکه پرداخت الکترونیکی و ارتقای سطح خدمات به کاربران، اصلاحاتی را در نظام کارمزد تراکنش‌ خرید این شبکه اعمال و شیوه‌نامه جدید را ابلاغ کرده است که مرحله نخست آن از روز 4 تیرماه 1402 اجرا و مرحله دوم آن برای پذیرندگان صنوف فاز دوم از مورخ 9 آبان ماه اجرا شد و مرحله سوم آن برای پذیرندگان صنوف فاز سوم از 24 اردیبهشت ماه 1403 اجرایی خواهد شد.

بر اساس این بخشنامه که در راستای ایجاد تعادل و توازن میان «خدمات دریافت شده» و «هزینه‌های ارائه سرویس و تضمین پایداری زیرساخت‌های شبکه پرداخت الکترونیکی» تنظیم شده است، دارندگان ابزارهای پذیرش (پذیرندگان) همانند گام نخست و دوم آن، بخشی از کارمزد تراکنش‌های خرید را پرداخت می‌کنند و بخش عمده این کارمزدها توسط شبکه بانکی تأمین خواهد شد.

 

 

نحوه محاسبه میزان کارمزد پرداختی پذیرندگان

در نظام جدید کارمزدی، پذیرندگان برای تراکنش‌های کمتر از شش میلیون ریال، مبلغ ثابت ۱۲۰۰ ریال و برای تراکنش‌های بالاتر، 2 صدم درصد مبلغ خرید را تا سقف حداکثر 40 هزار ریال به عنوان کارمزد پرداخت می‌نمایند. 

شایان ذکر است که به این ترتیب از 24 اردیبهشت ماه سال جاری، نظام جدید کارمزد برای اصناف به شرح زیر، اجرایی خواهد شد.

 

لیست صنوفی که در گام سوم از آنها کارمزد اخذ می‌شود:

 

با اجرای این طرح، کارمزد پرداختی استفاده‌کنندگان از شبکه پرداخت با میزان استفاده آنها از شبکه پرداخت تناسب خواهد یافت و امید است که از این طریق، شرایط برای ارائه خدمات با کیفیت‌تر فراهم شود.


پذیرندگان محترم می‌توانند برای محاسبه میزان کارمزد پرداختی خود در هر تراکنش از طریق محاسبه‌گر زیر اقدام نمایند.

برای استفاده از محاسبه‌گر لطفا vpn خود را خاموش نمایید.

 


همچنین پذیرندگان محترم تاپ می‌توانند برای مشاهده میزان کارمزد پرداختی خود بر اساس میزان تراکنش‌های ابزار پرداخت خود (دستگاه کارتخوان)، به سامانه پذیرندگان مراجعه نموده و از بخش خدمات پذیرندگان، میزان کارمزد خود را مشاهده کنید. 

برای راهنمایی بیشتر در خصوص سامانه خدمات پذیرندگان و نحوه استفاده از آن بر روی اپلیکیشن تاپ بر روی این لینک کلیک کنید: 

ورود مستقیم به سامانه خدمات پذیرندگان