راهنمای اصلاح نظام کارمزد و میزان کارمزد پذیرندگان

 

اصلاح نظام کارمزد طرحی است که از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده و کارمزد پرداختی تراکنش‌های خرید شامل آن می‌شوند. در ادامه سعی داریم نکاتی را ارائه دهیم تا پذیرندگان محترم از جزئیات این طرح مطلع شوند.

 

 

بانک مرکزی در راستای کارآمدتر شدن شبکه پرداخت الکترونیکی و ارتقای سطح خدمات به کاربران، اصلاحاتی را در نظام کارمزد تراکنش‌ خرید این شبکه اعمال و شیوه‌نامه جدید را ابلاغ کرده است که از روز 4  تیرماه 1402 به شکل گام به گام و برای پذیرندگان منتخب فاز اول اجرایی خواهد شد.

بر اساس این بخشنامه که با هدف برقراری تعادل و توازن میان «خدمات دریافت شده» و «هزینه‌های ارائه سرویس و تضمین پایداری زیرساخت‌های شبکه پرداخت الکترونیکی» تنظیم شده است؛ دارندگان دستگاه‌های کارتخوان (پذیرندگان) بخشی از کارمزد تراکنش‌های خرید را پرداخت می‌کنند.

در نظام جدید کارمزدی، پذیرندگان برای تراکنش‌های کمتر از شش میلیون ریال، مبلغ ثابت ۱۲۰۰ ریال و برای تراکنش‌های بالاتر، 2 ده هزارم (0/0002) مبلغ خرید را تا سقف حداکثر 40000 ریال به عنوان کارمزد پرداخت می‌نمایند. خاطر نشان می‌سازد علی‌رغم تقبل پرداخت قسمتی از کارمزد شبکه پرداخت توسط پذیرندگان محترم، همچنین بخش عمده این کارمزدها توسط شبکه بانکی تامین خواهد شد.

با توجه به اینکه در سال 1401 نزدیک به 96 درصد تراکنش‌ها مربوط به تراکنش‌های زیر 600 هزار تومان بوده است باید گفت که کارمزد در نظر گرفته شده حداقل کارمزد است و بر این اساس پیش بینی می‌شود که 78 درصد از کل پایانه‌های کارتخوان روزانه کمتر از مبلغ 20،000 ریال هزینه کارمزد پرداخت کنند.

شایان ذکر است مطابق جدول زمانی اجرای این بخشنامه، بجز صنوفی همچون نانوائی‌ها، سوپرمارکتها، جایگاه‌های سوخت‌گیری، واحدهای درمانی و... (کارمزد این صنوف همچنان توسط بانک پذیرنده پرداخت خواهد شد)، نظام جدید کارمزد برای مابقی پذیرندگان از 4 تیر ماه اجرایی می‌گردد. زمان اجرای کارمزد برای اصناف مستثنی شده در گام نخست هم، متعاقبا اعلام خواهد شد.

لیست تفصیلی صنوف مستثنی شده در گام نخست

 

با اجرای این طرح، کارمزد پرداختی استفاده‌کنندگان از شبکه پرداخت با میزان استفاده آنها از شبکه پرداخت تناسب خواهد یافت و امید است که از این طریق، شرایط برای ارائه خدمات با کیفیت‌تر فراهم شود.


پذیرندگان محترم می‌توانند برای محاسبه میزان کارمزد پرداختی خود در هر تراکنش از طریق محاسبه‌گر زیر اقدام نمایند.

برای استفاده از محاسبه‌گر لطفا vpn خود را خاموش نمایید.

 


همچنین پذیرندگان محترم تاپ می‌توانند برای مشاهده میزان کارمزد پرداختی خود بر اساس میزان تراکنش‌های ابزار پرداخت خود (دستگاه کارتخوان)، به اپلیکیشن تاپ مراجعه نموده و از بخش خدمات پذیرندگان، میزان کارمزد خود را مشاهده کنید. 

برای راهنمایی بیشتر در خصوص سامانه خدمات پذیرندگان و نحوه استفاده از آن بر روی اپلیکیشن تاپ بر روی این لینک کلیک کنید: 

سامانه پذیرندگان بر روی اپلیکیشن تاپ


برای راهنمایی بیشتر می‌توانید ویدئوهای زیر را تماشا کنید: