شرکت «معتمد اول سام» اولین شرکت معتمد مالیاتی برگزار کرد

همایش تبیین نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس

 
به گزارش روابط عمومی تجارت الکترونیک پارسیان، همایش تبین نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان توسط شرکت معتمد اول سام به عنوان اولین شرکت معتمد مالیاتی، برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد. 
 
در این همایش که با حضور رئیس و مدیران مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی، مدیران مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، رئیس هیئت مدیره، مدیرعامل و مدیران تجارت الکترونیک پارسیان، مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش، مدیرعامل و مدیران شرکت معتمد اول سام، اعضای هیئت مدیره و مدیران پیشخوان الکترونیک ایرانیان، شرکت کاسپین و پیشران اطلاعات و ارتباطات امن و همچنین مدیران و نمایندگان شرکت‌های بورسی و فرابورسی برگزار شد ضمن تبیین نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان از شرکت‌های مورد پذیرش بورس خواسته شد تا به صورت مستقیم یا با همکاری شرکت‌های معتمد مالیاتی برای استفاده از سامانه مودیان مالیاتی و اجرای قانون پیش‌قدم شوند. سازمان امور مالیاتی نیز به آنها اطمینان داد، این مراحل برای پیش‌قدمان، آسان‌تر خواهد بود.
 
به‌موجب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مشمولان قانون موظف‌اند برای فروش کالا و خدمات خود صورتحساب الکترونیک را دریافت و آن را با سامانه مودیان مالیاتی برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. این فرایند به شرکت‌های معتمد به‌عنوان بازوی اجرایی قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان به مودیان نیاز دارد. شرکت معتمد اول سام به سهام‌داری مجموعه‌های تخصصی تجارت الکترونیک پارسیان (تاپ)، گروه داده‌پردازی بانک پارسیان، پیشخوان الکترونیک ایرانیان، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش، شرکت کاسپین و پیشران اطلاعات و ارتباطات امن، تشکیل شده که مجوز TSP را به عنوان اولین شرکت معتمد مالیاتی کشور دریافت کرده است. این شرکت از طریق شبکه دفاتر پیشخوان خدمات دولت، دو خدمت مشاور مالیاتی در دفاتر منتخب و دارای گواهینامه و خدمات پایانه فروشگاهی و سامانه مؤدیان را ارائه می‌کند.
 
معتمد اول سام در واقع خدمات حوزه‌های نصب، راه‌اندازی، پیکربندی، پشتیانی، تأمین تجهیزات مورد نیاز صدور صورتحساب الکترونیکی و همچنین صدور، نگهداری، جمع‌آوری، ارسال اطلاعات صورتحساب به سازمان امور مالیاتی کشور و مشاوره و آموزش در خصوص قانون پایانه‌ فروش و سامانه مؤدیان را ارائه می‌دهد.
 
به گفته علی فلاح حقیقی، رئیس هیئت‌مدیره معتمد اول سام، قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، به عدالت مالیاتی، توسعه دولت الکترونیک، مالیات ستانی الکترونیک، افزایش ضریب مالیات ستانی، تغییر رویکرد دولت از مالیات مستقیم به مالیات غیرمستقیم، تعادل بخشی در بودجه‌بندی کشور، تخصیص منابع دولت، حذف میزان مالیاتی زندگی و افزایش رفاه آحاد جامعه منجر خواهد شد.
علیرضا خداکرمی، رئیس هیئت مدیره تجارت الکترونیک پارسیان با اشاره به نقش مهم معتمدان مالیاتی گفت: «وظیفه معتمد مالیاتی اعتمادسازی در شرایط واگرایی و هم‌گرایی مالیاتی است.» او ادامه داد: «مالیات برای سازمان امور مالیاتی یک معادله درجه‌دو با دو ریشه مثبت و منفی است؛ هر دوی این ریشه‌ها به نوع نگاه سازمان امور مالیاتی بازمی‌گردد. سازمان امور مالیاتی از یک سو مودیان مالیاتی را تأمین‌کننده هزینه و مخارج دولت می‌داند و برای تأمین هزینه‌های دولت از آنها با عدالت مالیات ستانی می‌کند. سازمان امور مالیاتی در تفکری دیگر به مودی نگاهی منفی دارد و فرد را به دنبال فرار مالیاتی می‌بیند و می‌خواهد بیشترین مالیات را از مودیان بگیرد. هر دو این دیدگاه‌ها برای تعادل بخشی در زمان واگرایی هم گرایی برای ایجاد تعادل به معتمد نیاز دارد.»
به گفته او، معتمد اول سام کنسرسیومی متشکل از سهام‌داران چند مجموعه پیشخوان دولت با ۱۷ هزار دفتر  و هفت هزار نیرو، گروه داده‌پردازی پارسیان (رتاپ تاپ کیش، کاسپین…) و یک مجموعه‌ای نرم‌افزارنویس صاحب کربنکینگ است و نقش اعتمادسازی و اطمینان‌بخشی را برای مردم ایفا کند.
 
خداکرمی، عضو هیئت مدیره گروه داده‌پردازی پارسیان خاطرنشان کرد که سازمان امور مالیاتی در حال حاضر به مودی نگاه مثبت دارد و به سمت ایجاد عدالت مالیاتی حرکت می‌کند. او، ابراز امیدواری کرد که این رویکرد مستدام و پایدار باقی بماند.
به گفته محمد برزگری، رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی، با وجود اینکه سازمان امور مالیاتی متولی اجرا قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مصوب سال ۹۸ است، ان قانون بیشتر سمت کسب‌وکار قرار گرفته و ریلی جدید در بستر کسب‌وکار ایجاد می‌کند؛ اما نگاه به این قانون مالیاتی است. اگرچه ممکن خروجی قانون به افزایش مالیاتی منجر شود است؛ اما هدف سازمان دریافت مالیات بیشتر نیست.
او با بیان اینکه مرکز تنظیم مقررات در تلاش است سامانه مودیان را با حداقل اشکال برای کسب‌وکارها پیش ببرد، تصریح کرد: «انتقادها را می‌شنویم و به قانون‌گذار انتقال می‌دهیم؛ چراکه می‌خواهیم بدون شکست قانون، آن را منعطف کنیم و به انقلاب شفافیت برسیم.» او همچنین از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس که شفاف‌اند و توانمندی فناوری و استاندارهای فرایندی دارند، خواست کرد که برای اجرای این قانون پیشقدم شوند و به اجرای بهتر قانون برای جامعه کمک کنند و با اقدامشان اختلاس رانت و دردی و کاهش را دهند. او از طرف سازمان امور مالیاتی که هدفش همراهی با شرکت‌ها و اجرای بهینه قانون است به شرکت‌هایی که در مرحله گذار وارد این مسیر می‌شوند؛ تعهد داد که با حداقل مشکلات مالیاتی روبرو نشوند.
 
محمودیان، معاون مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان نیز عنوان کرد که این قانون ورای اهداف مالیاتی است و اهداف کلان‌تری را دنبال می‌کند، قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان قصد دارد جامعه، بانک‌ها، مودیان مالیاتی شناسنامه‌دار (به‌جای صرف انرژی) را ذی‌نفع کند و به آنها اطمینان دهد که در فضای شفافیت فعالیت می‌کنند. او همچنین تصریح کرد که سامانه مذکور می‌خواهد به یک بانک اطلاعاتی تبدیل شود.
او خطاب به شرکت‌های فرابورس و بورس گفت که سازمان امور مالیاتی همواره پشت سر کسب‌وکارها حرکت می‌کند و از این شرکت‌ها پشتیبانی خواهد کرد.
او ادامه داد که شرکت‌های مذکور از تاریخ ۱ آبان به اجرای قانون مکلف شده‌اند و در صورت سربازدن، مشمول جریمه خواهند شد که البته تا ۵۰ درصد امکان بخشودگی آن وجود دارد.
گفتنی است؛ منظور از بخشودگی، بررسی شرایط برای اعمال بخشودگی است که اعمال قطعی آن برای سقف بخشودگی دوره گذار با مراجع قانون‌گذار مذاکره خواهیم داشت. قانون پایانه از تاریخ صدور صورت‌حساب اجرایی می‌شود، البته برای شرکت‌های بورسی این موضوع تقریباً حل شده است.
 
همچنین در این همایش سندها و آیین‌نامه‌های قانون پایانه‌های فروشگاهی مورد بررسی قرار گرفتند، تمامی این سندها در وب‌سایت سازمان امور مالیاتی کشور در دسترس است. در خاتمه همایش، جلسه پرسش‌ و پاسخ با حضور مدیران مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی، مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران و مدیرعامل شرکت معتمد اول سام، برگزار شد و به سوال‌ها و ابهامات نمایندگان شرکت‌های بورسی و فرابورسی حاضر در همایش پاسخ داده شد.
کلمات کلیدی
مینا نوروزی
تهیه کننده:

مینا نوروزی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *